RİSK TUTUMU

Yeni bir hedef verildiğinde, bunu kendi başınıza çözmekten zevk alıyor musunuz veya başkalarının size rehber olmasını mı tercih ediyorsunuz?   Her ikisi de olur, ancak bir de şunu düşünün: Riskten çok kaçınmak, fırsatların kaçırılmasına ve gelişme eksikliğine neden olabilir.

Kuşkusuz risk almak hata olasılığını artırır ve hataların sonuçları olabilir.  Ancak hata yapmak harika bir öğretmendir, belki de en iyi öğretmendir!

Hatalardan Ders Çıkarmak

Hatalar öğrenme fırsatlarıdır. Bir hata yaptığımızda beynimizde olağanüstü bir şey olur. Deneyim hakkında bilgi toplar ve bu öğrenme sonucunda genişler. Sonunda, öğrenmenin yarattığı sinir devrelerini koruyarak orijinal boyutlarına geri döner.

Hatalar yapmak beynimizi daha olgun hale getirir ve sinapslarımızı daha verimli hale getirir!

Hızlı Başarısız Olun

Yeni bir şey denemek ve başarısız olma riskini almak istiyorsanız, bunun hızlı bir şekilde gerçekleştiğinden emin olun, böylece siz veya ekibiniz hızla bir şekilde farklı bir çözüme geçebilir.

Sağlıklı bir risk tutumu geliştirmek için kendinize sorun:

  • Yaptığım hataların hikayesini nasıl yorumlayıp anlatırım?
  • Hataları ders çıkarma fırsatları olarak yorumluyor muyum ve bunlardan güvenle bahsediyor muyum, yoksa bunları konuşmak istemediğim utanç verici hatalar olarak mı yorumluyorum?
  • Bir şeyleri deneme konusunda açık kafa yapısında bir ortamda mı çalışıyorum?
  • Yönetim hatalara ve bakış açılarını nasıl ele alıyor?