BALANCED CHALLENGES

Zorlayıcı işlerimiz becerilerimizle denk olduğunda ve karmaşıklıktan uzak olduğunda tıpkı bilgisayar oyuncuları gibi Zevkli Zorluk moduna gireriz

‘Zevkli Zorluk’ MIT Üniversitesi’nde bilgisayar mühendisi ve matematikçi olarak görev alan Seymour Papert tarafından bulunan bir terimdir.  Papert bu fikrin ilhamını birinci sınıfa giden kodlama dersi alan bir çocuğun derste yaptığı işe”hem zor hem zevkli” demesinden almış. Diğer bir başka ifadeyle öğrenmek zor olduğu için eğlenceliymiş.

“Bunu işte de sağlayabilir miyim”, diye soracak olursanız cevabımız: Kesinlikle!

Dengeyi Yakalamak

En zorlayıcı işler oldukça zor olmakla beraber yeni bir şey öğrenip eleştirel düşünme ve yaratıcı problem çözme becerilerini kullanarak o işi tamamlamayı gerektirir. Öğrenme devasa bir motivasyon kaynağıdır!

Her zaman dengeli işlere sahip olacaksınız diye bir şey yok. Arada sırada hepimiz biraz stresli hissedip sıkılabilir ki bu oldukça normaldir. Fakat önemli olan strese kapılmamak veya bıkkınlık yaşamamak için iş zorluğunuzu düzenli aralıklarla yöneticinizle görüşüp değerlendirmektir.

Stres ve Bıkkınlık

Zevkli Zorluğun

Tam Tersi

Dengelenmiş Zorluklar sütununuzun seviyesi düşükse bu, sıkıldığınıza veya streslendiğinize işarettir.

Bıkkınlık

Verilen görevler çok kolay gelmeye ve sizi zorlamamaya başladığında tembellik hissine kapıldığınız bir konfor bölgesine düşersiniz.  Bu hissi tahmin edebilirsiniz. Mutlaka hepimiz bir kere de olsa yaşamışızdır! Zaman içinde işiniz sıkıcılaşmaya başlar ve sonunda motivasyonunuzu düşürür.

İpucu: Gözlerinizi Beaconforce’unuzdaki Dengelenmiş Zorluklar sekmesinden ayırmayın ve düşük seviye durumunda yöneticinizle görüşün.

Stres

Yeteneklerinizi aşan bir görev aldığınızda durum tam tersi olacak şekilde olabildiğince stresli olur.  İnsanlar genellikle ciddi seviyelere gelene kadar stres altında olduklarını fark etmezler. Stres altında olup olmadığınızı belirlemek için bu soruları rehber olarak kullanabilirsiniz:

Kontrol kaybı yaşıyor musunuz?

Hiçbir şey yapmadığı halde birine sıkça kolaylıkla öfkeleniyor musunuz?

Farklı sorumluluklarınıza odaklanıp görevleri başkalarına yıkarak

işinizden kaçıyor musunuz?

Önünüzde sizi engelleyen bir engel olup bir şeyleri net görmenizi engellediğini düşünüyor musunuz?

İpucu:  Çok fazla görev verildiğinde iş arkadaşlarınızdan destek isteyin (sosyal etkileşimin işe yaradığı yer!) veya sorumluluğu taşıyabilmek ve stresinizi azaltmak için son teslim tarihini uzatın.