הלמידה

מיומנויות נובעות ממאבקים.

המחקר על התלמידים, מראה כיצד תלמידים שנאבקים, לפני שהם מקבלים עזרה מהמורים, עולים בביצועם על אלה שמקבלים עזרה במיידי. הצמיחה מגיעה בנקודת ההתנגדות. התמיכה שמתקבלת מוקדם מדי, מגבילה את יכולת הלמידה. העזרה צריכה להגיע בנקודת הכישלון.

למידה עמוקה באה מרמת אתגר גבוהה כישלונות הם אבני דרך שהושגו במסע הלמידה. למידה אמיתית מחייבת הפעלת משהו שנקרא מערכת 2″ (“System 2”). חתן פרס נובל, דוקטור דניאל כהנמן (Ph.D. Daniel Kahneman), אומר שיש לנו שני סוגים של מערכות: מערכת 1 פועלת באופן אוטומטי ומהיר; לעתים קרובות היא מונעת על ידי האינסטינקט והאינטואיציה. מערכת 2 מתחשבת ואנליטית יותר, והיא דורשת פעילויות המשתמשות ביכולת הנפשית המלאה שלנו.

מערכת 1 היא מערכת החשיבה המוגדרת כברירת מחדל שלנו, מכיוון שהיא דורשת פחות אנרגיה. כשאנחנו בטייס אוטומטי, מערכת 1 עובדת, והמודלים המנטליים הנוכחיים שלנו בעולם שולטים. רק כשאנחנו מפעילים את מערכת 2, עובדים קשה ומתקשים להבין משהו, יש לנו את הסיכויים הטובים ביותר לבחון מידע חדש באופן ביקורתי ולשלב אותו ברשת הידע שלנו. למידה אמיתית דורשת את מערכת 2.

רשת הידע שלנו מורכב מתאי מוח הנקראים נוירונים, המקושרים על ידי אטומים, המתפקדים כמו חוטי חשמל במוח. כשאנו לומדים משהו חדש, פעילות חשמלית עוברת בין נוירונים לאורך אקסונים. בהתחלה הקשרים חלשים אנו נאבקים במיומנות החדשה בין אם זה משתמש נכון בדקדוק, זריקה חדשה בספורט האהוב עלינו או שימוש ביד הלא דומיננטית שלנו. אם אנחנו נכנעים, מערכת 1 משתלטת ונחזור לקשרים החזקים כבר במוח שלנו. אבל אם אנחנו ממשיכים ומתאמנים בכישורים חדשים, הקשר בין נוירונים מתחזק.