KONTROL HİSSİ

Mikro yönetimden hoşlanan birini tanıyor musunuz?  Muhtemelen kimse! Çoğumuz işimizi yapmamız için gerekli sorumluluğun ve özerkliğin verilmesini tercih ederiz.  Diğerlerinin yanısıra iş hayatındaki bağımsızlık amaca yönelik hislerimizi ve özgüvenimizi güçlendirir.

Sadece bir şirketin parçası olmak yetmez; verilen kararlarda önemli bir etkiye sahip olup diğerleri tarafından duyulması da isteriz.

Tercih ve Sorumluluk

İş yerinde bir etkimiz yoksa ve yaptığımız işin şirketin başarısında hiçbir etkisi olmadığını düşünmek inanılmaz bir derecede sinir bozucu olabilir. Amaca yönelik hislerimizi tamamen bitirir ve kendimizi işin dışında hissederiz.

İşi yapış şeklimiz üzerindeki kontrolümüz bizi değerli kılar ve şirketin başarısı için bu önemlidir.

İpucu:  Amaçlarınız ve hedef noktalarınız üzerine yöneticinizle anlaşmaya varın.  Bu fırsatı ayrıca ne sıklıkla gelişmek istediğiniz konusunda anlaşmaya varmak için de kullanın.

Yaratıcılığı Artırmak

ve Eleştirel Düşünme

Kendi önceliklerimizi belirmemize ve hedeflere nasıl ulaşmayı düşünmemize izin verildiği takdirde kurumumuzun yeterliliklerini artırabilir ve sorumlu davranış portresi çizeriz.  İşinizdeki kontrolü elinizde tutmak yaratıcılığı ve yaratıcı sorun çözme becerisini artırır.

İpucu:  Dashboard’unuzdaki düşük Kontrol Hissi daha çok sorumluluk almanız gerektiğini ve yaptığınız işler konusunda daha çok söz hakkı sahibi olmanız gerektiğini işaret eder.  Bunu nasıl yapacağınız konusunda yöneticinizle birlikte bir görüşme yapın!