GELİŞİM HİSSİ

Tıpkı oyunlarda olduğu gibi iş yerinde de herkes kendini geliştirmek ister. Kendini geliştirmek özgüvenimizi artırır, bizi daha iyi olmaya ve terfi etmek için kendimize fırsatlar bulmaya güdüleyerek motive eder.

Başarılı bir şekilde yeni bir beceri geliştirdiğimizde, önemli bir alanda bilgimizi artırdığımızda veya güçlendirici bir davranışta ustalaştığımızda, kendimizde yeni bir ışık görürüz.  İşyerinde sürekli olarak geliştiğimizde, bizi daha da fazlasını başarmaya ve kendimizi bir sonraki seviyeye taşımaya teşvik eden bir güçlenme duygusunu hissederiz.

Gelişim ve Sabit Düşünce Yapısı

Gelişim Hissi gelişim odaklı bir kafa yapısına bağlıdır.  Çoğu insan doğuştan sabit bir düşünce yapısına sahiptir. Kulağa kötü bir şey gibi geliyor, ancak biyolojik olarak geçmiş deneyimlere ve alışkanlıklara güvenmek üzere tasarlandık ve doğal olarak değişime karşı dirençliyiz.

Sabit düşünce yapımızı ne zaman kullandığımızı anlamak önemlidir, böylece gelişim fikri düşünce yapımıza girebilir ve alışkanlıklarımızı bir kenara bırakarak, değişimi ve bilinmeyen bir şeyle yüzleşmenin zorluğunu benimseme özgürlüğünün tadını çıkarabiliriz.

Bazen zor olsa da, sürekli gelişmeyi öğrenmek inanılmaz derecede tatmin edici olacaktır.

Gelişimsel Düşünce Yapısı – “Yetenekler ve beceriler dinamiktir ve özveri ve sıkı çalışma yoluyla öğrenilebilir ve geliştirilebilir”.

Sabit Düşünce Yapısı – “Yetenekler, beceriler, zeka ve yetenek, iyileştirilemeyen veya geliştirilemeyen sabit özelliklerdir.”