STRES

Stres nedir? İyi midir kötü müdür? Stres nasıl işler?

Stres, olumsuz veya çok zorlu koşullardan kaynaklanan zihinsel veya duygusal bir gerginlik veya gerginlik durumudur. Stres hissi, saldırıya uğradığımızı hissettiğimizde ortaya çıkar. Beynimiz stresli bir olaydan geçtiğimizi algılarsa, iltihaplı proteinler ve kortizol adı verilen bir hormon aktive olur ve salınır. Bunlar, vücuda “bu saldırıya dayanacak kadar güçlü değiliz!” diyen biyolojik haberciler olarak hizmet ediyor. Bir yanıt olarak vücut, gelecekteki mücadeleler için kendini güçlendirmek amacıyla saldırıdan etkilenen bölgeye biyokimyasal yapı taşları gönderir.

Pazılarınızı güçlendirmek gibi kolay bir aktivite düşünelim. Çok çalışırsak, esasen kas dokusunda mikro yırtıklara neden oluruz. Bu beynimizde bir stres tepkisine neden olur. Vücut daha sonra yapı taşlarını serbest bırakır ve sonuç olarak anabolik bir duruma geçeriz – kas, gelecekte daha fazla strese dayanabilmesi için inşa edilir. Stres miktarı çok fazlaysa veya çok uzun sürerse, vücut uyum sağlayamaz ve bunun yerine kötüleşir. Buna tükenme aşaması denir.

Bugün birçok kişi bu aşamayı kronik stres olarak adlandırıyor. Vücut isyan eder ve katabolik süreç veya ısrarlı bir frenleme durumu denen bir şeye girer. Onarım için sinyal vermek yerine vücut, yanmaları toksik seviyelere yükseltir. Kronik stres, sayısız sağlık sorununa sebebiyet verir.

Sonuç olarak, stres hem olumlu hem olumsuz olabilir. Stresin etkisi neredeyse tamamen dozuna bağlıdır. Zamanla insanlar strese uyum sağlama ve dirençlerini artırma eğilimindedir. Doğru miktarda stres yaşamak, profesyonel ve kişisel gelişiminiz ve uyum sağlama yeteneğiniz için anahtardır.