AÇIK HEDEFLER

Neden bu kadar önemliler?

Beynimizdeki sinir noktaları başarıya ulaşmamıza yardım etmek için bir araya gelirler. Hedefler net, spesifik ve zorlayıcı olduğunda, beyinlerimiz, hedefe ulaştığımızda zevk veren bir nörotransmiter olan dopamini serbest bırakarak bizi doğal olarak daha yüksek performansa iter.

Hedeflerimiz net olduğunda, onlara ulaşmak için strateji ve görevleri tanımlamaya başlayabiliriz. Belirsiz hedefler, gerçekten hiçbir yere varmadan görevlerde takılıp kalmamıza neden olur.

Hamster çarkından inmek

hamster wheel

Hedefler ve Görevler

Günlük görevleri bitirmek veya kendinizi nihai bir hedefe yaklaştırmak için mi işe geliyorsunuz? İnsanlar genelde görevleri hedeflerle karıştırırlar. Hedeflere ulaşmak için görevler gereklidir, ancak bunlar hedef değildir.

Net hedeflere sahip olmak, organizasyonun kişisel, ekip işi ve organizasyon işleri gibi tüm katmanlarında büyük bir öneme sahiptir.

Daha etkili olmak ve işte daha fazla tatmin olmak için hedef belirlemenizi üç bölüme ayırın.

Kişisel Hedefler

Çoğumuz işteki kişisel hedeflerimizi düşünmüyoruz.  Görevlerimizi kabul ediyoruz ve hamster çarkına atlıyoruz.  Ancak bunu yaparken motivasyonumuz, gelişimimiz ve yaptığımız işten keyif almamıza yardımcı olacak muazzam bir fırsatı kaçırıyoruz.

Kişisel hedeflerinizi belirlerken kendinize aşağıdaki gibi sorular sorun:

Neyi farklı yapmak istiyorum?

Ne öğrenmek istiyorum?

Uğruna gayret gösterdiğim bir sonraki rolüm ne olacak?

İpucu: Kişisel çalışma hedeflerinizi yöneticinizle veya kariyer danışmanınızla tartışın. Bir veya iki tane olması yeterlidir. Bunlar proje hedeflerinizle uyumlu olduğunda, güveniniz ve motivasyonunuz yükselecektir.

Bu egzersiz aynı zamanda öz farkındalığınızı artıracak ve sizi yüksek bir Duygusal Zeka (DZ) seviyesine bir adım daha yaklaştıracak!

Ekip Hedefleri

Aynı hedef etrafında teşvik edilen ekipler güçlü işbirliği, karşılıklı destek ve yüksek performansın tadını çıkarır.

Herkesin işinde ne yapacağını anlaması için açık ve şeffaf ekip hedefleri belirlemek bir yöneticinin işidir. Ekipteki herkes hedeflere nasıl katkıda bulunduklarını tam olarak bilmelidir.

Öz-düşünüm: Ekip hedefleri belirsiz mi? Yalnız değilsiniz! Çoğu zaman, insanların ekiplerinin hedefleri konusunda kafası karışır ve dahası, çoğu yönetici bundan tamamen habersizdir!

İpucu: Ekibinizi uyumlu hale getirmek için yöneticinize bir hedef inceleme toplantısı teklif etmeyi düşünün.

Kurumsal Hedefler

Bireyler gibi şirketler de kuruluş çapında anlaşılan ve benimsenen net bir misyon ve vizyona sahip olduklarında daha iyi performans gösterirler.

Kuruluş genelindeki hedeflerle bağlantı, motivasyonu ve yaratıcılığı besler.  Sonuçta, organizasyondaki herhangi birinden yeni yaklaşımlar ve iyi fikirler gelebilir!

Öz-düşünüm: Şirketinizin hedeflerini ne kadar iyi anlıyorsunuz?  Şirket misyonuna ne kadar bağlısınız? Yaptığınız işin misyona nasıl katkı vereceğini anlıyor musunuz?

Büyük resme nasıl uyduklarını bildiğiniz zaman, bireysel hedeflerinizi gerçekleştirmeye daha fazla dahil olduğunuzu hissedeceksiniz.

İpucu: Kişisel, Ekip ve Kurumsal hedeflerinizi yapışkan notlara yazın ve onları görebileceğiniz bir yere yerleştirin.

Öz-Düşünüm: Her sabah bu hedefleri okuyup yeniden aklınıza getirmek için bir dakikanızı ayırın ve kendinize sorun – bugünkü çalışmam bu hedeflere nasıl katkıda bulunuyor?

Hedeflerimin yeteri kadar

açık olduğunu nasıl anlarım?

Çok basit.  Her hedef için şu 3 soruyu sorun:

Ne? (Hedef)

Ulaşmaya çalıştığım hedef ne? Bu hedef yöneticimle işbirliği içinde mi belirlendi?

Neden? (Vizyon)

Projem veya görevim neden önemli?  Kurum yönetimiyle nasıl bir alakası var?

Nasıl? (Strateji)

Yöneticimle beraber belirlediğim hedefe nasıl ulaşacağım?