SÜREKLİ GERİ BİLDİRİM

Yıllık performans incelemelerini biliyorsunuz değil mi?  6 ay önce yapmış olduğunuz bir işin yeteri kadar iyi olmadığını öğrenmek için tüm yıl bekliyorsunuz.  Son yapılan eylemle bağlantısı olmayan zamansız geri bildirim hem sizin hem de şirkeniz için zarar vericidir.

Verimli bir geri bildirim yılda bir kereden ziyade sürekli olur.  Eylemleriniz için verilen düzenli geri bildirimler yeni şeyler öğrenmenizi, durumlara adapte olmanızı ve olumlu yönde ilerleme kaydetmenizi sağlar.  Zaman içinde bu türden görüşmeler yöneticiniz ve iş arkadaşlarınız arasında şeffaf ve güven dolu bir bağ kurulmasına yardımcı olur ve kariyerinizde de ihtiyacınızın olacağı Duygusal Zeka’yı geliştirir.

Nelerin değişmesi gerektiğini görüp değiştirebilirsiniz. Bilgi olmadan aynı hataları muhtemelen kariyer fırsatlarınızı riske atarak tekrardan yapmaya devam edersiniz.

İpucu:  Beaconforce dashboard’unuzdaki Sürekli Geribildirim sekmesini kontrol ediniz. Düşükse size daha sık geri bildirim vermesi için yöneticinizle görüşme ayarlayın.

Geri bildirimden en çok nasıl verim alabilirim

Geri bildirim kişisel ve profesyonel anlamda gelişiminizi şekillendirmek için kullanıldığında en verimli halini alır.  Böylelikle daha fazla şey öğrenip işinizin kalitesini artırıp kurumunuz için daha değerli bir eleman haline geleceksiniz.

Geri bildirimden en iyi şekilde yararlanmak için ‘gelişimsel bir kafa yapısına’ sahip olmalısınız.  Hatalarınızdan ders çıkarıp onları düzeltmeye ve becerilerinizi geliştirmeye odaklanmalısınız.  Kimse mükemmel değildir. Aslında mükemmeliyetçi olmak gelişimi ve öğrenmeyi engeller.  İç güdülerinize güvenmeyi, geri bildirim almayı ve yaparak yaşayarak öğrenmeyi öğrenin.

İki Türlü Geribildirim Vardır

Pekiştirmeye Yönelik Geribildirim

“Belirli bir davranış türünü güçlendirme ve pekiştirme amacı güden bir geribildirim türü”.

Yapıcı Geribildirim

“Belirli bir davranış türünü değiştirip onarmayı amaçlayan bir geribildirim türü”.

Öz-düşünüm:  Yöneticinizin veya iş arkadaşlarınızın size hangi türde geri bildirim vermekte?  Siz diğer kişilere hangi türde geri bildirim vermektesiniz?

Başarı bir Geribildirimin 5 Kuralı

  1. Kişiye değil davranışa odaklan
  2. Geribildirim monologdan ziyade görüşme şeklinde olmalı.
  3. Herkesin faydalanması için pekiştirmeye yönelik geribildirimleri kalabalık ortamda verin
  4. 3:1 Oranı Her 3 pekiştirmeye yönelik geribildirim için 1 tane yapıcı geribildirim
  5. ‘İleriye dönük geribildirim’: Gelecekte yapılacak eylemlerin planlamasını çalışanlarınızla yapın.

Öz-düşünüm: Yöneticinizden ve iş arkadaşlarınızdan yeteri kadar geribildirim alıyor musunuz?

Geribildirim İki Şekilde Fayda Sağlar

İster inanın ister inanmayın, yöneticiler de tıpkı hepimiz gibi streslenebilir, üzerinde baskı hissedebilir, yeterince iyi olmamaktan ötürü korkabilir, hedeflere ulaşma veya kendi performansları konusunda endişelenebilir ve özel hayatları hakkında kaygı yaşayabilir.

Size karşı gösterdikler davranışlar bazen sizi olumsuz bir şekilde etkileyebilir.  Böyle bir durumda kaldığınızda onlara göstermiş oldukları davranışın sizin üzerinizdeki etkilerini geribildirim olarak açıklayarak hem aranızdaki ilişkiyi hem de Duygusal Zekanızı kuvvetlendirebilirsiniz.  (Yukarıdaki kuralları aynen uygulayın.)

Aynı şekilde yöneticilerin de anlayışlı davranılmaya ihtiyaçları vardır.  O yüzden üzerinizde olumlu bir etki yarattıklarında pekiştirmeye yönelik geribildirim vermekten çekinmeyin.