THE PILLARS

İş yerinizde hiç bir şeyin eksik olduğunu hissedip bunun neyle alakalı olduğunu bulamadığınız oldu mu? Yalnız değilsiniz.

İş yerindeki isteklilik de motivasyon da karşık kavramlardır. Aslında o kadar karmaşık kavramlar ki son 18 yıl boyunca çalışanların sadece %30’u istekli bir şekilde iş yerinde katılım göstermişlerdir.

Motivasyon hakkındaki en büyük yanlış kanılardan biri de insanları motive edilebildiğinin düşünülmesidir. Alakası yok. Yöneticiler çalışanlarını motive edemezler, öğretmenler öğrencilerini motive edemezler veya ebeveynler çocuklarını motive edemezler. Hiç kimseyi motive edemezsiniz. Daha doğrusu düşündüğünüz şekilde yapamazsınız. İnsanlara rehberlik edebilirsiniz, onlara ilham verebilirsiniz, onlara bir şeyler öğretebilirsiniz; kısa vadede olarak onları gaza getirebilirsiniz fakat uzun vadede onları gerçekten motive edemezsiniz. Bunu yapabilecek tek kişi vardır o da; kendimiz.

Bitki

Şu örneğe bakalım. Bir bitki yetiştirmek istediğinizde yapacağınız ilk şey tohumunu ekmektir. Yani kendi kendine bir bitki haline gelmesi için gereken tüm önemli unsurlara sahip olduğundan emin olmanız gerekir. Onlar olmadan büyüyemez.

Beaconforce olarak motivasyonun adeta bir bitki gibi büyüyebileceği güzelce tasarlanmış bir iş ortamı yaratmak için gerekli olan unsurları tespit ettik.

Bu unsurlara biz içsel motivasyonun yedi sütunu (şartı) diyoruz. İçsel motivasyon, içinizden gelen bir motivasyon türüdür. Bizi kendi iç memnuniyetimiz veya tatmin duygumuz için bir davranışı benimsemeye veya o davranışı değiştirmeye yönlendirir.

İçsel motivasyonun 7 sütunu(şartı)

1. Açık Hedefler, işinizin şirketinizin vizyonuna nasıl katkıda bulunduğuna dair net bir anlayışa sahip olmak.
2. Sürekli geri bildirim, çalışmanızın gelişimini ve ilerlemesini anlamak için düzenli sohbetler.
3. Sosyal etkileşim, ekibinizle kaliteli ilişkiler kurmak ve bunun işbirliğinizi nasıl etkilediği.
4. Dengeli meydan okumalar, iş yükünüzün veya mevcut görevlerinizin zorluğunun bugün sahip olduğunuz becerileriniz ve kaynaklarınızla nasıl bir ilişkisi olduğu.

5. Kendini geliştirme duygusu, kariyerinizde büyümek için ne kadar yeni beceriler geliştirdiğiniz ve ne kadar öğreniyormuş gibi hissettiğiniz şeyler.
6. Risk tutumu, yeni şeyler denerken rahat olmanız ve sorunları çözmek için kalıpların dışında düşünmeniz.
7. Kontrol hissi, yönetiminizin işinizde size ne kadar sahiplik ve sorumluluk verdiğini düşünüyorsunuz.

Beaconforce Dashboard’daki 7 Sütun(Şart) 

Tüm bu unsurlara sahipseniz içsel motivasyonunuz bir bitki gibi serpilir ve işinizdeki performansınız da o derece artar. Beaconforce, bu unsurların mevcut çalışma ortamınızda var olup olmadığını veya içsel olarak motive olmuş hissedebilmek için nelerin eksik olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur. Uygulamanızla her gün etkileşim kurarak algoritmamıza bu bileşenlerden ne kadarına sahip olduğunuzu hesaplatmak için ihtiyaç duyduğu bilgileri vermiş olursunuz. Dashboard’unuzu güncel tutmak için, algoritmamıza şu anda çalışma ortamınızda bu öğelerin ne kadarına sahip olduğunuzu hesaplamak için ihtiyaç duyduğu bilgileri sağlamak üzere uygulamanızla günlük etkileşimde bulunmanız yeterlidir. Unutmayın ki bu sorulara verdiğiniz cevaplar her zaman anonim kalacaktır. Algoritmamız, yanıtlarınızı yalnızca içgörüler çıkarmak ve bunları dashboard’unuzda görsel bir şekilde görüntülemek için yedi sütun diyagramı şeklinde.kullanır.