TRUST

İş yerinde güven önemlidir, , ancak işteki performansınızı nasıl etkiler ve bunu nasıl ölçebiliriz?

Sinirbilimci Dr.Paul Zak tarafından yapılan araştırma, düşük güvende bir ortama sahip şirketlerdeki insanlarla karşılaştırıldığında, yüksek güvene sahip şirketlerdeki insanlarla ilgili olarak şunları belirtti: Bu kişilerin %74 daha az streslendiğini, %106 daha enerjik olduklarını, %50 daha üreken olduklarını, %13 daha az hastalandıklarını, %76 daha istekli olduklarını, %29 daha fazla memnun olduklarını ve %40 daha az tükenmişlik hissettiklerini belirtti.

Yüksek güvene sahip kuruluşlarda çalışanlar daha üretkendir, meslektaşlarıyla daha iyi işbirliği yapar ve düşük güvenli şirketlerde çalışanlardan daha uzun süre işverenleriyle birlikte kalır. Aynı zamanda daha az kronik stres yaşarlar ve yaşamlarından daha fazla keyif alırlar ve bu faktörler daha güçlü performansı besler. Liderler bunun önemini açıkça anlıyor. 2016 yılındaki küresel CEO anketinde, PwC, CEO’ların% 55’inin güven eksikliğinin kuruluşlarının büyümesi için bir tehdit olduğunu düşündüğünü bildirdi. Peki yüksek güvene sahip kuruluşlar neye benziyor?

Güven psikolojik olarak emniyette hissettirir

Bu kavramın uygulanması psikolojik olarak güvenli bir ortam yaratmaktadır. Teknoloji devi Google performans üzerine 2 yıllık bir çalışma gerçekleştirdi ve en yüksek performans gösteren takımların tek bir ortak noktaya sahip olduğunu buldu o da: psikolojik güven. Araştırma, çalışma ortamının zor olduğu ancak tehditkar olmadığı , durumlarda ekiplerin çok zorlu ortamlarda bile yüksek performansa ulaşabileceğini buldu. Bağlılık, güven ve ilham gibi olumlu duygular beynimizde oksitosin yaratır ve daha açık fikirli, esnek ve motive olmaya yol açar. Bu Google’ın başarılı olmasındaki faktörlerden biriydi.

Her şey ekibinize, liderlerinize ve şirketinizin yönetimine ne kadar güvendiğinizle ilgilidir. Güven olmadan, ne kadar kaynağınız olursa olsun ve ekibiniz ne kadar yetkin olursa olsun, işleri halletmek her zaman bir mücadele olacaktır.

Beaconforce Dashboard’unda Güven sekmesi

Beaconforce, güvenin işyerinde motivasyon ve performans üzerindeki etkilerini daha fazla anlamak için Nörobilimci Dr. Paul Zak ile çalıştı. Güven, çalışma ortamınızdaki farklı faktörlerden etkilenebilecek sürekli bir olgudur. Beaconforce’a günlük etkileşimlerinizle verdiğiniz bilgiler, Beaconforce dashboard’unuzda güven grafiği oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Beaconforce ile her gün etkileşim kurarak güven seviyenizin zaman içerisinde nasıl değiştiğini görebilir ve ortamınızda onu etkileyen olayları veya değişiklikleri belirlemenize yardımcı olabilirsiniz.

Unutmayın ki bu sorulara verdiğiniz cevaplar her zaman anonim kalacaktır. Algoritmamız, yanıtlarınızı yalnızca içgörüler çıkarmak ve bunları dashboard’unuzda görsel bir şekilde görüntülemek için güven grafiği şeklinde.kullanır.