לחץ

מה זה לחץ? האם זה טוב או רע? כיצד הלחץ פועל?

לחץ הוא מצב נפשי או רגשי, מאמץ או מתח הנובע מנסיבות שליליות או תובעניות מאוד. תחושת הלחץ מתרחשת כאשר אנו חשים מותקפים. אם המוח שלנו קולט שאנחנו עוברים אירוע מלחיץ, חלבונים דלקתיים והורמון הנקרא קורטיזול, מופעלים ומשתחררים. אלה משמשים כשליחים ביולוגיים שאומרים לגוף אנחנו לא מספיק חזקים כדי לעמוד בהתקפה הזו!” כתגובה, הגוף שולח חומרים ביוכימיים לאזור שנפגע מהתקיפה, במטרה לחזק את עצמו לקרבות עתידיים.

בואו נחשוב על פעילות קלה כמו אימון שרירי הזרוע. אם אנו מתאמנים קשה, אנו בעצם גורמים למיקרו קרעים ברקמת השריר. זה גורם לתגובת לחץ במוח שלנו. לאחר מכן הגוף משחרר חומרי חיזוק, וכתוצאה מכך ואנחנו נכנסים למצב אנאבולי שריר בנוי כך שהוא יכול לעמוד בלחץ רב יותר בעתיד. אם כמות הלחץ גדולה מדי, או נמשכת זמן רב מדי, הגוף לא מצליח להסתגל, והוא מתדרדר במקום להתחזק. זה נקרא שלב התשישות.

כיום רבים מתייחסים לשלב זה כאל לחץ כרוני. הגוף מתמרד ונכנס למשהו שנקרא תהליך קטבולי, או מצב של הידרדרות מתמשכת. במקום לסמן לתיקונים, הגוף מעלה דלקות המגיעות לרמות רעילות. הלחץ הכרוני תורם למספר עצום של בעיות בריאות.

לסיכום, לחץ יכול להיות חיובי או שלילי. השפעת הלחץ תלויה כמעט לחלוטין במינון. עם הזמן בני אדם נוטים להסתגל ללחץ ולהגביר את הסיבולת שלהם. להיות תחת כמות הנכונה של לחץ הוא המפתח לצמיחה המקצועית והאישית שלך ויכולת ההסתגלות שלך.